Kim jesteśmy?

Centrum Terapii Leśnej powstało w 2019 r. jako pierwsza w Polsce placówka zajmująca się tematyką kąpieli leśnych i terapii leśnej od strony medycznej i naukowej.  Oprócz działalności naukowej, popularyzującej wiedzę i współpracy z instytucjami akademickimi w kraju i za granicą, stawiamy na praktykę, doświadczenie zawodowe oraz jakość świadczeń popartą kompetencjami i opartą na dowodach (evidence based science). Jednocześnie wychodzimy naprzeciw humanistycznemu paradygmatowi doświadczania rzeczywistości, stąd tak ważne są dla nas relacje, jakie budujemy między sobą, z innymi gatunkami oraz krajobrazem.

Prowadzimy kąpiele leśne i zajęcia warsztatowe z zakresu terapii leśnej od 2018r, a od 2022r. także z szeroko rozumianej ekoterapii, w tym ornitologii terapeutycznej, mindfulness w naturze i technik relaksacyjnych opartych na relacjach ze środowiskiem naturalnym.

Naszą misją jest przybliżenie jak najszerszemu gronu odbiorców wiedzy i doświadczeń dotyczących prozdrowotnego wpływu natury na człowieka i roli troski człowieka o środowisko naturalne w ramach budowania jednego wspólnego zdrowia (ang. One Health approach), zatem angażujemy się też w działania na rzecz ochrony przyrody. W 2022 r otrzymaliśmy prestiżową nagrodę Ekolaura Polskiej Izby Ekologii za działalność edukacyjną.

Nasz ośrodek, działający wcześniej pod nazwą Centrum Terapii Lasem, obecnie nosi nazwę Centrum Terapii Leśnej, aby podkreślić ekocentryczną wizję interakcji międzygatunkowych i podmiotowe traktowanie Przyrody, które w naszym nurcie pracy jest kluczowe.

Kąpiele leśne CTL bazują na relacjach, mają zatem swój unikalny schemat, który powstawał z dużą uważnością, wzbogacany przez lata przez doświadczenia, obserwację i wiedzę.

Przykładamy dużą uwagę do kompetencji i jakości pracy naszych Przewodników i Przewodniczek oraz Osób prowadzących zajęcia, żeby Klienci czuli się z nami komfortowo i bezpiecznie. Jeśli chcielibyście bliżej poznać nas Zespół- zapraszamy!

Zespół

Nasz Zespół:

Marcelina Zimny

Kąpiele leśne, paleoekologia lasu, fotografia przyrodnicza

Nasi Eksperci:

czytaj więcej…

DSC_8718

dr n. med. Katarzyna Simonienko

Lekarka, ekoterapeutka, przewodniczka kąpieli leśnych/terapii lasem, wiceprezeska Polskiego Towarzystwa Kąpieli Leśnych, przewodniczka Białowieskiego Parku Narodowego. Ukończyła Uniwersytet medyczny w Białymstoku w 2008r, specjalizację z psychiatrii w Klinice Psychiatrii  UMB w 2015r., pracę doktorską obroniła w 2017r. Członkini Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.


Z zawodu, praktyki i zamiłowania jestem lekarzem psychiatrą. Pracę doktorską obroniłam z zakresu wpływu substancji psychoaktywnych na mózg, łącząc zainteresowanie etnobotaniką z psychiatrią. Obecnie pracuję w poradni- w białostockim psychiatrycznym centrum terapii „Mind Health” oraz prowadzę Centrum Terapii Lasem. Specjalizuję się w leczeniu zaburzeń lękowych i depresyjnych,  bezsenności, wypalenia zawodowego, PTSD, zaburzeń z zakresu ekopsychiatrii (lęk klimatyczny, depresja klimatyczna, wypalenie aktywizmem).

Moje doświadczenie zawodowe obejmuje wieloletnią pracę z pacjentami w Szpitalu Psychiatrycznym im. S. Deresza w Choroszczy w latach 2009-2020 oraz w Klinice Psychiatrii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku w latach 2012-2020, gdzie miałam przyjemność uczyć studentów (pozdrawiam moje grupy!) oraz realizować zainteresowania naukowe. Prowadziłam zajęcia z kryminologii na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Białymstoku oraz z fitoterapii psychiatrycznej jako wykładowca WSTH na kierunku ziołolecznictwo. Przeszłam szkolenie pracy z zespołem stresu pourazowego metodą przedłużonej ekspozycji (PE, w nurcie terapii poznawczo-behawioralnej). W 2019r uzyskałam certyfikat przewodnika kąpieli leśnych Forest Therapy Institute (FTI), a następnie weszłam w skład kadry trenerskiej FTI, gdzie w latach 2020-2021 pracowałam również jako mentor dla szkolących się osób. Od 2018r. jestem licencjonowaną przewodniczką Białowieskiego Parku Narodowego. W 2022r. zdobyłam certyfikat z zakresu ekoterapii pod kierownictwem Lindy Buzzell i Mary-Jayne Rust w Pacifica Graduate Institute, USA.

W 2021r. ukazały się trzy moje książki dotyczące korzystnego wpływu lasu na nasze zdrowie: „Lasoterapia”, „Nerwy w las” oraz „Terapia lasem w badaniach i praktyce”. Jestem też współautorką  książek z zakresu psychiatrii  („Pacjent >>inny<< wyzwaniem opieki medycznej” , „Opieka nad osobami starszymi. Przewodnik dla zespołu terapeutycznego”, „Schizofrenia u kobiet” pod redakcją prof. A. Szulc i prof. P. Gałeckiego), ekoterapii („Natura i zdrowie psychiczne” red. M. Gawrych, 2022) i publikacji naukowych.

Obecnie w ramach Centrum Terapii Leśnej prowadzę badania naukowe i współpracuję naukowo z jednostkami badawczymi w kraju i za granicą (Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, Wydział Biologii Uniwersytetu w Białymstoku, Stacja Geobotaniczna w Białowieży, Royal Society of Canada, program One Health, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu) oraz z placówkami edukacyjnymi, jak leśne przedszkole i szkoła „Puszczyk” w Białymstoku. Jestem felietonistką „Newsweek Psychologia”- „Felieton prosto z lasu”.

Prywatnie robię zdjęcia przyrodnicze, maluję oraz prowadzę na Facebooku portal „Zapuszczeni/Beforested” i „Galeria Silva”, zajmuję się psami ras pierwotnych. Interesuję się psychologią Jungowską, teorią biofilii,  wdrażaniem rozwiązań biofilnych w środowisku zurbanizowanym, relacjami ludzko-zwięrzęcymi i ogólnie ludzko-nieludzkimi, legendami, dawnymi kulturami europejskimi (Celtów, Słowian, Wikingów) oraz plemiennymi. Od dziecka fascynowało mnie ziołolecznictwo, stąd początkowe publikacje w magazynie „Panacea” dotyczące wpływu roślin na zdrowie człowieka. Praca naukowa umożliwiła mi poszerzenie tych zainteresowań.

Natomiast Las… Las był zawsze. Stanowił moje naturalne środowisko, tło młodzieńczych przygód, źródło fascynacji i zachwytów, scenerię wszelkich zainteresowań i większości działań. Tam odpoczywałam i pracowałam, myślałam i wracałam do korzeni. Uczyłam się o zwierzętach, roślinach, zależnościach, dzikiej stronie naszego charakteru, potrzebie kontaktu z czymś pierwotnym.

Las jest ogromną, mądrą księgą, z której możemy nauczyć się wielu potrzebnych rzeczy. Jest dziełem sztuki oryginalnym i niepodrabialnym. Żywym organizmem, apteką, namacalnym układem światów bąbelkowych i przyjacielem. Workiem baśni, źródłem archetypów, lęków i pokrzepień. Kontekstem.

Obecnie zajmuję się lecznictwem psychiatrycznym, prowadzeniem terapii leśnej i ekoterapii. Propaguję wiedzę medyczną z zakresu terapii lasem w kraju i za granicą.

 

Wszystkich zainteresowanych bardziej moją pracą i inspiracjami zapraszam do obejrzenia filmu „Las, który leczy” Beaty Hyży- Czołpińskiej

https://bialystok.tvp.pl/43482952/las-ktory-leczy

do obejrzenia reportażowego filmu o kąpielach leśnych Doroty Mazur „MasterLas”

oraz do wysłuchania reportażu Joanny Sikory „W leśnej harmonii”

https://www.radio.bialystok.pl/reportaz/index/id/183960

 
 
 

Katarzyna Grabka

Katarzyna Grabka

Certyfikowana przewodniczka kąpieli leśnych, dyplomowana edukatorka przyrodniczo-leśna, leśna przewodniczka.

Fundatorka i Prezeska Zarządu Fundacji Leśne Projekty. Członkini Zarządu Polskiego Towarzystwa Kąpieli Leśnych.  

Od kilku lat zgłębia temat terapeutycznej mocy lasu oraz wpływu przyrody na zdrowie i samopoczucie. Odwiedziła pierwszy na świecie, certyfikowany ośrodek shinrin-yoku Akasawa Recreational Forest w Japonii, gdzie doświadczyła praktyki kąpieli leśnej u źródła. Ukończyła kurs certyfikowanej przewodniczki kąpieli leśnych w Forest Therapy Institute, posiada certyfikację Fortest Therapy Hub.

Absolwentka kursów: „Żywe Opowieści” i „Podróż do Zaczarowanego Lasu” Pracowni Edukacji Żywej.

Jest miłośniczką przyrody, a swoją pasją dzieli się, prowadząc kąpiele leśne dla dzieci i dorosłych, wyprawy rodzinne oraz leśne warsztaty dla szkół i przedszkoli. Zanim pasja do przyrody skłoniła ją do zmiany kierunku zawodowego i poświęcenia się pracy związanej z leśnymi aktywnościami, przez 14 lat pracowała jako project managerka w komunikacji marketingowej zajmując się m.in. przygotowaniem, planowaniem i realizacją kampanii promocyjnych oraz eventów. Wykształcenie wyższe zdobyła na politologii, specjalność: dziennikarstwo i komunikacja społeczna. Ukończyła również studia podyplomowe: Komunikacja perswazyjna: Reklama, Public Relations, Promocja Polityczna.

Obecnie, jako certyfikowana przewodniczka kąpieli leśnych, pomaga ludziom w odnalezieniu spokoju i harmonii wśród drzew i natury. Jest przekonana, że kontakt z przyrodą jest niezbędny dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia, a kąpiele leśne są doskonałym sposobem na relaks i regenerację.

 

Marzena Żachowska
331155625_607875910782280_2243857379979269788_n

Marzena Żachowska

Certyfikowana przewodniczka kąpieli leśnych, pedagożka specjalna, socjoterapeutka, kynoterapeutka, nauczycielka biologii i przyrody, pracuje w podejściu skoncentrowanym na rozwiązaniach (Solution Focused Brief Therapy), edukatorka seksualna. Na co dzień mama nastolatków i przyjaciółka dwóch psów zakochana w lasach Wysoczyzny Elbląskiej i Mierzei Wiślanej

 

Od ponad 20 lat pedagożka specjalna i terapeutka pracująca z dziećmi i młodzieżą z niepełnosprawnościami intelektualnymi i sprzężonymi z tym chorobami oraz z ich rodzicami/ opiekunami w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Elblągu oraz z małymi dziećmi zagrożonymi niepełnosprawnością w Ośrodku Koordynacyjno – Rehabilitacyjno – Opiekuńczym „Elbląski Maluch”.

Z miłości do natury – certyfikowana przewodniczka kąpieli leśnych, nauczycielka dyplomowana biologii i przyrody, w ramach działalności edukacyjnej – autorka i koordynatorka wielu szkolnych projektów grantowych promujących ekologię i docenianych przez Fundacją Nasza Ziemia oraz Fundację dla Edukacji Ekologicznej. Specjalistka kynoterapii – przyjaciółka przeszkolonego psa terapeutycznego, wpisana do rejestru Certyfikowanych Kynoterapeutów.

Z miłości do ludzi – socjoterapeutka,  terapeutka pracująca w nurcie terapii skoncentrowanej na rozwiązaniach (Brief Solution Focused Therapy), członkini Polskiego Stowarzyszenia Terapeutów Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach. Edukatorka seksualna wspierająca wiedzą dzieci, młodzież z niepełnosprawnościami oraz ich rodziców i nauczycieli w radzeniu sobie z problemami okresu dojrzewania.

Z dbałości o zdrowie – podążająca piękną ścieżką szkoleniową i czerpiąca całymi garściami z Mindfulness Based Stress Reduction. 

Od 2012 powołana przez Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych zasiada w składzie Rady Naukowo Społecznej Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Lasy Elbląsko – Żuławskie” pełniąc rolę sekretarza. Od 2021 roku zaś w składzie Rady Parku Krajobrazowego Wysoczyzny Elbląskiej. Założycielka firmy Leśne Zanurzenie. Prywatnie – mama nastolatka i studentki, przyjaciółka męża oraz samoyeda i china japońskiego. Kobieta w rozwoju, w drodze, zakopana w książkach, jesienią w liściach, ukojenia doznająca i zatrzymująca się dopiero w lesie. Doświadczenie Marzeny Żachowskiej w zakresie edukacji i pracy ze zdrowiem i dobrostanem jest ogromne.

 Szerzej o Jej kompetencjach można poczytać również: https://lesnezanurzenie.pl/o-mnie/

Marcelina Zimny
IMG-20240303-WA0008

dr Marcelina Zimny

Dr Marcelina Zimny, biolog, paleoekolog, palinolog, absolwentka Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego. Pasja do natury zaprowadziła mnie na niezwykłe ścieżki Puszczy Białowieskiej, gdzie od lat oddaję się fascynującej pracy naukowej.

Po ukończeniu studiów rozpoczęłam pracę w Katedrze Ekologii Roślin na Uniwersytecie Gdańskim. Przez dwie dekady rozwijałam swoje umiejętności jako paleoekolog, aktywnie uczestnicząc w badaniach naukowych. W latach 2010-2014 poświęciłam się pracy doktorskiej, poświęconej przyrodniczej historii Puszczy Białowieskiej. Fascynacja tym unikalnym kompleksem leśnym skłoniła mnie do przeprowadzki do Białowieży, gdzie obecnie pracuję jako adiunkt na Uniwersytecie Warszawskim, pełniąc obowiązki kierownika Białowieskiej Stacji Geobotanicznej.

Moje doświadczenie obejmuje szeroki zakres prac terenowych, analiz laboratoryjnych i palinologicznych, oraz interpretacji paleoekologicznych. Wiedzą i pasją do przyrody dzielę się działając jako licencjonowana przewodniczka po Białowieskim Parku Narodowym oraz prowadząc kąpiele leśne w ramach Centrum Terapii Leśnej.

Zapraszam do wspólnej podróży przez fascynujący las, gdzie natura staje się nie tylko przewodnikiem, ale także inspiracją do odkrywania równowagi i spokoju. Dołącz do mnie, wspólnie odkrywajmy piękno tego wyjątkowego ekosystemu.

Więcej o wyprawach z dr Marceliną Zimny na stronie w Puszczy o Puszczy.
Sławomir Murawiec
slawek

dr hab. n. med. Sławomir Murawiec

Psychiatra, psychoterapeuta, naukowiec, autor głośnej książki „Ornitologia Terapeutyczna”, współtwórca pojęcia „ornitologia terapeutyczna” w światowym piśmiennictwie naukowym, felietonista magazynu „Sens”, pionier nurtu ekopsychiatrii w Polsce.

Jak pisze o sobie nasz Ekspert:

Jestem lekarzem specjalistą psychiatrą i psychoterapeutą z ponad 20-to letnim doświadczeniem.

Ponad 15 lat pracowałem w Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, obecnie od kilu lat pracuję w praktyce prywatnej.

Jestem autorem wielu prac naukowych i popularno- naukowych, opartych na najnowszych doniesieniach i wiedzy,
łączącej wymiar biologiczny i psychologiczny leczenia zaburzeń psychicznych.

Opublikowałem także wiele rozdziałów w książkach i podręcznikach psychiatrii i psychoterapii.

Jestem współautorem kilku książek, między innymi: „Od neurobiologii do psychoterapii”,„ Depresja 2016” i „Depresja 2017” oraz „Farmakoterapia w psychiatrii ambulatoryjnej”.

Jako ekspert, a także jako Rzecznik Prasowy Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego wypowiadam się w mediach na tematy związane z problemami dotyczącymi zdrowia psychicznego i ich leczenia.

Jestem Redaktorem Naczelnym czasopisma naukowego „Psychiatria” oraz członkiem Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.
Jestem także laureatem nagrody „Złota Synapsa” przyznanej w 2018 w kategorii „Zasłużony dla Psychiatrii”

Powyższy biogram, jak i wiele innych ciekawych informacji o Autorze można znaleźć na stronie internetowej: http://slawomirmurawiec.pl/

Mila Monk

286009198_375272817921759_4919073360365356954_n

Mila Monk

Certyfikowana przewodniczka kąpieli leśnych, certyfikowana ekoterapeutka, tłumaczka, lingwistka, ekolingwistka, story-tellerka.

Jak pisze o sobie nasza Ekspertka:

Jestem certyfikowaną przewodniczką kąpieli i terapii leśnych. Wierzę, że las nie tylko leczy trudne emocje, ale także pozwala organizmowi na samoleczenie. Zakochałam się w tej terapii z wielu powodów: pomogła mi wyjść z wypalenia zawodowego i zrozumieć znaczenie lasu dla zdrowia emocjonalnego i fizycznego mieszkanki miasta. Podróż  ta zaczęła się, gdy pewnego ranka pod oknami mojego domu wycięto wiele drzew. Puste i martwe okna domu zaczęły przytłaczać. Szukając sposobów na wyjście z przygnębiającego nastroju, intuicyjnie zaczęłam spędzać więcej czasu na łonie natury, a kiedy poznałam japońską technikę shinrin-yoku – leśną kąpiel – i wypróbowałam ją w praktyce, szybko poczułam ulgę. Wrócił spokój i radość życia. Próbując dowiedzieć się, czy natura (lub jej brak) rzeczywiście wpływa na kondycję człowieka, natrafiłem na szereg badań, które to potwierdzają, w tym przeprowadzone przez autora głośnej książki, japońskiego naukowca dr. Qing Li. „Korzenie problemów współczesnego człowieka tkwią w wyobcowaniu z natury, środowiska, w którym ludzkość ewoluowała przez miliony lat, co jest wpisane w naszą genetykę. Zamknięci w biurach i mieszkaniach, przenosząc większość naszego życia, nawet komunikację, do przestrzeni wirtualnej, nie tylko częściej zapadamy na choroby fizyczne i psychiczne. Jesteśmy coraz bardziej przepracowani i nie zauważamy już środowiska naturalnego, które jest nam niezbędne do przeżycia.” – mówi autor. Jesienią 2019 roku ukończyłem szkolenie Forest Therapy Institute i zostałam pierwszą certyfikowaną przewodniczką kąpieli leśnych i terapii leśnej na Litwie. Prowadzę praktyki kąpieli leśnych w Wilnie i innych lasach litewskich. Leśna terapia – spokojny, uważny pobyt w lesie, doświadczanie go wszystkimi pięcioma zmysłami – zapobiega wielu chorobom, uspokaja, daje poczucie radości i szczęścia. Jest to naukowo oparta metodologia profilaktyki, a jednocześnie sztuka „wpuszczania lasu” do swojego ciała i czucia się w pełni żywym, ustanawiając połączenie ze środowiskiem, innymi i samym sobą. Zdrowy, wypoczęty człowiek zazwyczaj nie chce niszczyć czegoś, z czym ma pozytywny związek. Las uzdrawia i tworzy więź ze wszystkim, co żyje wokół nas.Od trzech lat prowadzę zajęcia z terapii leśnej i zainteresowanie tą terapią rośnie. Zainteresowanie to na całym świecie dodatkowo podsyciła pandemia ostatnich lat, kiedy to możliwe było jedynie wyjście na łono natury. Nawiasem mówiąc, pojawia się coraz więcej badań badających wpływ lasów i terenów zielonych na zachorowalność na COVID 19. Wyniki badań śmiało stwierdzają, że osoba, która codziennie widzi zieleń, jest bardziej odporna nie tylko fizycznie, ale i emocjonalnie. Ludzie tęskniący za przyrodą szukają sposobów, aby wciąż tam być, a terapia leśna to sposób na bycie świadomym i uważnym w naturze.  Kiedy świadomie przebywamy w lesie, w końcu stajemy się bardziej uważni, spostrzegawczy i nawiązujemy kontakt z otoczeniem. A zdrowy i wypoczęty człowiek zazwyczaj nie chce niszczyć czegoś, z czym ma pozytywny związek. Dlatego terapia leśna działa nie tylko jako profilaktyka chorób, promowanie dobrego samopoczucia i kreatywności, ale także rozwija współczucie i odpowiedzialność, chęć dbania o środowisko i jego ochronę. Moim celem jest inspirowanie ludzi do spędzania większej ilości czasu na łonie natury, w poczuciu, że nie są jej właścicielami, a jej częścią, czerpania z niej zdrowia, dobrego samopoczucia i inspiracji.

Źródło i więcej ciekawostek: https://shinrinyoku.lt/

W 2023r Mila ukończyła szkolenie z ekoterapii w Pacifica Graduated Institute pod kierownictwem Lindy Buzzell (książka „Ecotherapy”) i Mary-Jayne Rust (książka („Ecopsychotherapy”).

Naukowo interesuje się także narracją dotyczącą przyrody, jej zasobów i ochrony, zwaną ekolingwistyką.

Przetłumaczyła nie tylko książkę dr Qinga Li „Shinrin-yoku”, ale też mnóstwo opowieści, historii i poezji, w tym ukraińskiej, który z racji pochodzenia i korzeni jest jej drugim językiem. Obecnie Mila pracuje nad tłumaczeniem książli Amosa Clifforda „Kąpiele leśne” z angielskiego na język litewski.

W Centrum Terapii Leśnej współprowadzi zajęcia warsztatowe dla kobiet, wykłady podczas warsztatów i spotkań naukowych oraz kąpiele leśne dla najmłodszych.