dr n. med. Katarzyna Simonienko

Z zawodu jestem lekarzem. Ukończyłam specjalizację z psychiatrii, pracę doktorską obroniłam z zakresu wpływu substancji psychoaktywnych na mózg, łącząc zainteresowanie etnobotaniką z psychiatrią. Przeszłam szkolenie pracy z zespołem stresu pourazowego metodą przedłużonej ekspozycji (PE, w nurcie terapii poznawczo-behawioralnej). Obecnie pracuję w poradni- w białostockim psychiatrycznym centrum terapii "Allenort". Specjalizuję się w leczeniu zaburzeń lękowych i depresyjnych,  bezsenności, wypalenia zawodowego, PTSD, zaburzeń z zakresu ekopsychiatrii (lęk klimatyczny, depresja klimatyczna, wypalenie aktywizmem).

 Moje doświadczenie zawodowe obejmuje wieloletnią pracę z pacjentami w Szpitalu Psychiatrycznym im. S. Deresza w Choroszczy w latach 2009-2020 oraz w Klinice Psychiatrii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku w latach 2012-2020, gdzie miałam przyjemność uczyć studentów (pozdrawiam moje grupy!) oraz realizować zainteresowania naukowe. Prowadziłam zajęcia z kryminologii na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Białymstoku oraz z fitoterapii psychiatrycznej jako wykładowca WSTH na kierunku ziołolecznictwo. W 2019r uzyskałam certyfikat przewodnika kąpieli leśnych Forest Therapy Institute (FTI), a następnie weszłam w skład kadry trenerskiej FTI, gdzie w latach 2020-2021 pracowałam również jako mentor dla szkolących się osób. Od roku 2021, odkąd Forest Therapy Institute zawiesił działalność, rozpoczęłam prowadzenie zajęć warsztatowych w zakresie shinrin-yoku w Centrum Terapii Lasem. Od 2018r. jestem licencjonowanym przewodnikiem Białowieskiego Parku Narodowego.

W 2021 ukazały się trzy moje książki dotyczące korzystnego wpływu lasu na nasze zdrowie: „Lasoterapia”, „Nerwy w las” oraz „Terapia lasem w badaniach i praktyce”. Jestem też współautorką  książek z zakresu psychiatrii  („Pacjent >>inny<< wyzwaniem opieki medycznej” , „Opieka nad osobami starszymi. Przewodnik dla zespołu terapeutycznego”, „Schizofrenia u kobiet” pod redakcją prof. A. Szulc i prof. P. Gałeckiego) i publikacji naukowych.

Obecnie w ramach Centrum Terapii Lasem współpracuję naukowo z jednostkami badawczymi w kraju i za granicą (Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, Wydział Biologii Uniwersytetu w Białymstoku, Stacja Geobotaniczna w Białowieży, Royal Society of Canada, program One Health, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu) oraz z placówkami edukacyjnymi, jak leśne przedszkole i szkoła „Puszczyk” w Białymstoku. Mam też przyjemność bycia felietonistką „Newsweek Psychologia”- „Felieton prosto z lasu”.

Prywatnie robię zdjęcia przyrodnicze, maluję oraz prowadzę na Facebooku portal „Zapuszczeni/Beforested” i „Galeria Silva”, zajmuję się psami ras pierwotnych. Interesuję się psychologią Jungowską, teorią biofilii,  wdrażaniem rozwiązań biofilnych w środowisku zurbanizowanym, relacjami ludzko-zwięrzęcymi i ogólnie ludzko-nieludzkimi, legendami, dawnymi kulturami europejskimi (Celtów, Słowian, Wikingów) oraz plemiennymi. Od dziecka fascynowało mnie ziołolecznictwo, stąd początkowe publikacje w magazynie „Panacea” dotyczące wpływu roślin na zdrowie człowieka. Praca naukowa umożliwiła mi poszerzenie tych zainteresowań.

Natomiast Las… Las był zawsze. Stanowił moje naturalne środowisko, tło młodzieńczych przygód, źródło fascynacji i zachwytów, scenerię wszelkich zainteresowań i większości działań. Tam odpoczywałam i pracowałam, myślałam i wracałam do korzeni. Uczyłam się o zwierzętach, roślinach, zależnościach, dzikiej stronie naszego charakteru, potrzebie kontaktu z czymś pierwotnym.

Las jest ogromną, mądrą księgą, z której możemy nauczyć się wielu potrzebnych rzeczy. Jest dziełem sztuki oryginalnym i niepodrabialnym. Żywym organizmem, apteką, namacalnym układem światów bąbelkowych i przyjacielem. Workiem baśni, źródłem archetypów, lęków i pokrzepień. Kontekstem.

Obecnie zajmuję się lecznictwem psychiatrycznym, prowadzeniem terapii lasem i ekoterapii. Propaguję wiedzę medyczną z zakresu terapii lasem w kraju i za granicą.

 

Wszystkich zainteresowanych bardziej moją pracą i inspiracjami zapraszam do obejrzenia filmu „Las, który leczy” Beaty Hyży- Czołpińskiej

https://bialystok.tvp.pl/43482952/las-ktory-leczy

do obejrzenia reportażowego filmu o kąpielach leśnych Doroty Mazur „MasterLas”

oraz do wysłuchania reportażu Joanny Sikory „W leśnej harmonii”

https://www.radio.bialystok.pl/reportaz/index/id/183960

 

 Więcej na temat teorii biofilii w wykładzie na ten temat:

A o terapiach opartych na relacji z przyrodą tu:

2021 rok w Centrum Terapii Lasem

Rok 2021 był w CTL bardzo pracowity.

Poniżej podsumowanie fantastycznych spotkań, szalonych pomysłów, ciekawych przedsięwzięć i momentów, które warto wspominać. Dziękuję, że byliście i jesteście z nami!

Projekty naukowe:

„Eden City” badanie wpływu łąk kwietnych na samopoczucie mieszkańców miast we współpracy z Uniwersytetem w Białymstoku (Wydział Biologii)

Współtworzenie raportu naukowego z  Royal Society of Canada i Stacją Geobotaniczną (dr Katarzyna Nowak, prof. Bogdan Jaroszewicz) dotyczącego programu „One Health”

 

Czasopisma:

 Gazeta.pl artykuł Ewy Jankowskiej nt doświadczenia shinrin-yoku

 „Tygodnik Solidarność”- artykuł „Las wzywa nas”- red. Jakub Pacan (dostępny także online na tysol.pl)

Magazyn MOCAK FORUM  krakowskiego Muzeum Sztuki Współczesnej- „Shinrin-yoku czyli nurkując wśród drzew”

 „Weranda Country”- „Zaprzyjaźnij się z lasem”- wywiad z Agnieszką Wójcińską

„Wysokie Obcasy” online, z serii „Instytut dobrego życia”

Gazeta Wyborcza- fotoreportaż z kąpieli leśnej: we współpracy z Agnieszką Sadowską i Maciejem Chołodowskim

Biokurier.pl- rozmowa z Agnieszką Gotówką „W lesie podłączamy się pod rytm natury”

„Viva” na viva pl. Artykuł  Agnieszki Dajbor „Kąpiele leśne shinrin- yoku leczą ciało i duszę. O co w nich chodzi?”

„Zwierciadło” 4/2021 fotoreportaż i wywiad „Podróż do domu”- o lesie naturalnym i jego wpływie na zdrowie, o Puszczy Białowieskiej i naszych relacjach z przyrodą

„Dobre rady: 4/2021 „Natura leczy moją duszę”- wywiad nt. pracy przewodnika kąpieli leśnych

„Ladys’ club” rozmowa ze Stanisławem Bubinem nt. wpływu lasu na zdrowie, dostępny online https://ladysclub-magazyn.pl/pan-book/wywiad-zalecam-dla-zdrowia-pelne-zanurzenie-w-lesie/?fbclid=IwAR20SxGFna7A7Ms-Y8oh1fdILGRr75lg0rrrit75bz7jpqHKer-99aabxhA

 

05.05.2021 Styl.pl – „Las cię zrozumie”- rozmowa z Katarzyną Drogą nt. wpływu środowiska leśnego na zdrowie

„Sens” 05/2021- artykuł „Zanurkuj w zieleń”

07/2021 „Pani” –„ Jedź do lasu! Leśne kąpiele koją umysł i relaksują”- rozmowa z Magdaleną Jankowską

Portal „Naturalnie o zdrowiu”- o swobodnej zabawie dzieci na świeżym powietrzu https://naturalnieozdrowiu.pl/dr-katarzyna-simonienko-o-swobodnej-zabawie-dzieci-na-swiezym-powietrzu/?fbclid=IwAR1aAPVLshZid6hYQtJP2JaftatplLHbEoQq-BpIsrF5MJpP9n91B45VvTo

„Kosmos” rozmowa z Anną Maziuk o biofobiach https://kosmosdladoroslych.pl/

https://kosmosdladoroslych.pl/czas-z-dzieckiem/boj-sie-i-rob-czyli-o-leku-przed-lasem/?fbclid=IwAR3ahArnyfTRYZB8BJIEqjRZURgS2ow7_2jKxO1Jhw52PcwT5HKL2aTB-us

„Świat kobiety” 08/2021- „zapraszam na terapię wśród drzew”- wywiad

Magazyn „Fashion” artykuł „las wokół nas”, lato 2021

03.09. „Charaktery”- artykuł „Przytul drzewo” o naukowych podstawach wpływu leśnej roślinności na zdrowie

 Rozmowa z Agnieszką Kaniewską, wywiad dla organic 24 https://organic24.pl/blog/przyroda-nas-nie-ocenia.html

Jednym głosem dla psychiatrii” 03/2021  kwartalnik Rzecznika Praw Pacjenta, artykuł „Terapia Lasem” we współpracy z Sylwią Kozarzewską

Konferencje i webinary:

Kwiecień: EBI „Człowiek a utracone relacje 2021”, wykład „Człowiek i natura” razem z dr Sławomirem Murawcem

Webinarium Wigierskiego Parku Narodowego „Chodźmy do lasu”- razem z Magdaleną Kuś

III Wzlot przedszkoli leśnych, wykład „Wpływ środowiska leśnego na psychikę i pracę układu nerwowego”

Wykład i współtworzenie pierwszej w Polsce sesji ekopsychiatrycznej podczas jubileuszowego zjazdu Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego „Kontakt z przyrodą a zdrowie psychiczne” w trakcie 45 Zjazdu Psychiatrów Polskich w Szczecinie (25.06.2021)

14.07.2021, 17:00 Webinar we współpracy z Zespołem Parków Krajobrazowych Pojezierza Iławskiego i Wzgórz Dylewskich

„Kąpiele leśne”- szkolenie dla przewodników Białowieskiego Parku Narodowego

Webinar dla magazynu „Charaktery” nt wpływu natury na psychikę i propozycji praktycznych ćwiczeń

Wykłady w ramach kursu magazynu „Charaktery” „Terapia ogrodem”- teoretyczne i praktyczne aspekty kąpieli leśnych

Connecting Nature Enterprise Summit 29-30 June 2021, organizator: Miasto Poznań, „Health & Well-being: Nature based solutions for optimising community mental health and social well-being during and beyond COVID-19

Praktyki wobec zwierząt w XXI wieku, 16 października 2021 r RELACJE LUDZKO-ZWIERZĘCE W INTERWENCJACH TERAPEUTYCZNYCH OPARTYCH NA KONTAKCIE Z DZIKĄ PRZYRODĄ

Listopad 2021- Bieszczadzkie Dni Psychiatryczne w Arłamowie ”Archetypy w lesie- o projekcjach, skojarzeniach i eksternalizacjach podczas podróży w dzicz”.

 

Książki:

„Terapia lasem w badaniach i praktyce”- monografia naukowa, wyd. Silva Rerum

„Lasoterapia”- wyd. Dragon

„Nerwy w las”- wyd. Sensus

Radio i podcasty:

Cykl „Wojownicy i wojowniczki”- podcast Anny Maruszeczko

24.03, godz. 20:00 Polskie Radio Czwórka, program „Strefa Prywatna” o wpływie środowiska leśnego na zdrowie

Radio Dla Ciebie- audycja „Mnie się to podoba” z Beatą Jewiarz- o terapeutycznym wpływie lasu na zdrowie

20.05. Radio Nowy Świat- rozmowa z Grzegorzem Markowskim w audycji „Nowy Świt”

24.05 Radio Eska Rock, audycja „drogowskazy”- rozmowa z Michałęm Poklękowskim

03.06. Radio Opole, audycja  „Ze zdrowiem Ci do twarzy”, rozmowa z Katarzyną Zawadzką

27.07 Radio Newonce i podcast cyklu „Era Wodnika”- A. Szydłowska i A. Woźniak-Starak

Polskie Radio Białystok „Podróże po kulturze” i „Pod Powierzchnią”, , rozmawiał Andrzej Bajguz

Podcast z cyklu „Babka Natura”- Joanna Pachałko

„Czym jest lasoterapia” podcast z serii „Psychologia wilka”- rozmowa z Martą Wilk, psychoterapeutką integracyjną

Marzec-Live z Robertiem Rientem dla wydawnictwa „Dragon”

Kwiecień- Live z Katarzyną Markiewicz (portal „Szare Geny”)

Live z Remigiuszem Kozińskim podczas targów książki „Book Targ”

Telewizja:

Reportażowy film o kąpielach leśnych Doroty Mazur „MasterLas”- dostępny online

„Pytanie na śniadanie” TVP2- o kąpielach leśnych

30.06 TVP info-o wpływie lasu na zdrowie

„Raban”, TVP, program dla młodzieży nt. wpływu lasu na nasze zdrowie psychiczne

„Sekielscy Brothers Studio” „Las na receptę”- rozmowa z Sylwią Ciźlą w programie z serii „Biosfera”

Niespodzianki:

„Terapia lasem w badaniach…” doceniona przez Polskie Towarzystwo Psychiatryczne

„Lasoterapia” 9 miejsce w Empiku w kategorii poradników po kilku dniach przedsprzedaży

Panel ekopsychiatrii pod kierownictwem dr Sławomira Murawca- historyczna sesja „Kontakt z przyrodą a zdrowie psychiczne” w trakcie 45 Zjazdu Psychiatrów Polskich w Szczecinie (25.06.2021) oraz ekopsychiatryczna współpraca na konferencji psychiatrycznej w Arłamowie

Spotkania integracyjne polskich przewodników kąpieli leśnych i podjęcie wspólnych inicjatyw

Spotkania w realu, większość w Puszczy Białowieskiej!- z Agnieszką Antosik „Szepczącą z Drzewami” i Kręgiem Kobiet, który trzyma, z Krzysztofem Burkiem, z którym współpracowaliśmy przy tworzeniu  hasła „Shinrin-yoku” po polsku w Wikipedii, z Asią Wołoszkiewicz z „Przygody z Przyrodą, z  Asią Pachałko z „Babka natura”

„Nerwy w las” na wystawie największej księgarni naukowej w Warszawie

Spotkanie z czytelnikami w ogrodzie japońskim w Gdańsku

 

Nagroda Herbapolu „Escencje Natury 2021” w dziedzinie Natura i Nauka i wspaniałe spotkanie z  inspirującymi ludźmi. Wśród laureatek białostoczanki- Fundacja Trzy Czte Ry! ze szkoły leśnej i przedszkola leśnego „Puszczyk”.

 

 

Rok 2020 w CTL- działo się 🙂

PRASA:

„Newsweek Psychologia” 4/2020

„Optymizmu ucz się od natury”- w rozmowie z Jolantą Chyłkiewicz o tym, skąd czerpać radość życia, jak uczyć się od przyrody, że wszystko w niej ma pewną wartość. W naturze można znaleźć mnóstwo analogii odnoszących się do naszego życia. A wynika z nich ten sam wniosek – trudności, które odbierają nam dobry nastrój, mogą być pierwszym krokiem ku światu nowemu i lepszemu.

 

„Claudia”, sierpień 2020

 

„Las na receptę”

 

„Newsweek Zdrowie” 2/2020

O japońskiej sztuce shinrin-yoku, zasadach jej uprawiania, praktyczne wskazówki i porady, jak nauczyć się kąpieli leśnych w rozmowie z Jolantą Chyłkiewicz

„Tina” Nr 13, czerwiec 2020r

O metodach wspomagania walki ze stresem w dobie pandemii.

„Hebe”, lipiec-sierpień 2020

„Las, lek bez recepty”- zasady kąpieli leśnych, o tym jak łatwo i przyjemnie skorzystać z możliwości odprężenia i poprawy odporności, jakie daje las.

„Zapisuję las na receptę”, „Wysokie Obcasy”, nr 19, 09. maja 2020- obszerny artykuł o kąpielach leśnych i ich wpływie na nasze zdrowie, zastosowaniu w profilaktyce, rehabilitacji i wspomaganiu leczenia chorób psychicznych. Rozmowa z Marią Hawranek i okładkowa sesja autorstwa Kamila Simonienko 😉

Tekst pod tym linkiem:

https://www.wysokieobcasy.pl/wysokie-obcasy/7,53664,25917483,katarzyna-simonienko-przepisuje-las-na-recepte-jest-najlepszy.html?bo=1&_ga=2.78958420.1548717218.1596656172-1529978195.1582388432

„Przekrój”, marzec 2020

„Dzieci lasu”-artykuł Marii Hawranek o wpływie lasu na zdrowie i rozwój dzieci.

„Pokolenia”, luty 2020

„Shinrin-yoku po polsku”, -rozmowa z Marzeną Michałek o leśnych aktywnościach dla seniorów i pracy z klientami z tej grupy wiekowej, wpływie lasu na zdrowie i kondycję.

„Culture. pl”  11.02.2020

Rozmowa z Michałem Dąbrowskim o tym, jak praktykować kąpiele leśne i dlaczego mogą być one tak potrzebne.

„Zwierciadło”, wrzesień 2019

„Zew natury”- artykuł Anny Maziuk, z którą spotkałyśmy się w Lesie Zwierzynieckim w Białymstoku. O kąpielach leśnych i ich prozdrowotnym działaniu lasu.

„Twój Styl” nr 9/2019

 

„Pełne Zanurzenie”- reportaż Grażyny Saniuk.

Wyprawa do Puszczy Białowieskiej, w tym do Rezerwatu Ścisłego, zaowocowała zmysłowymi wspomnieniami.

25. jubileuszowy numer jedego z najpoczytnieszych magazynów psychiatrycznych „Psychiatra” i artykuł  „Shinrin-yoku i terapia lasem”.

TELEWIZJA:

„Las, który leczy” reportaż Beaty Hyży- Czołpińskiej z serii Białostocka Szkoła Reportażu. Przepiękne zdjęcia prastarej Puszczy Białowieskiej, trochę kadrów z mojego wieloletniego miejsca pracy- szpitala w Choroszczy oraz z domowych okoliczności przyrody 🙂

Dostępny tu:

https://bialystok.tvp.pl/43482952/las-ktory-leczy

„Terapeutyczna moc lasu” w „Dzień dobry TVN”- rozmowa z Michałem Nobisem i spacer po mojej ukochanej Puszczy Białowieskiej, który można zobaczyć tu (film drugi od góry):

https://dziendobry.tvn.pl/a/kapiele-lesne-i-ich-nieocenione-wlasciwosci-zdrowotne-intuicyjnie-zawsze-wiedzielismy-ze-las-nam-sluzy?fbclid=IwAR2HJgrM_YnjU9K89DAP_bX7ZFGSW7DpZRmYPljoUo40OZ32v8xbLe8aDnI

dr n.med. Katarzyna Simonienko

🌲 „ Instynktownie szukamy tam schronienia. Jest tam dużo sygnałów, które dają podświadomości informację: Jesteś tam bezpieczny.” 🎥 Rozmowa z dr n.med. Katarzyna Simonienko – psychiatrą, certyfikowanym przewodnikiem kąpieli leśnych Forest Therapy Institute.📡 "Wydanie specjalne" ⬇🔊 O tym: ✅ Czym jest terapia lasem? ✅ Jak korzystać z kąpieli leśnych? ✅ Na czym polega uzdrawiająca moc lasu? Wpływ na układ nerwowy, odporność, pamięć, sen, odprężenie. ✅ Dlaczego spacery w lesie warto wypisywać na receptę? ✅ Jak odnaleźć Shinrin Yoku w Polsce?📌 więcej na ➡ https://geekstok.pl🎧 posłuchaj nas ➡ https://soundcloud.com/user-319083692

Publiée par Geekstok sur Jeudi 16 juillet 2020

  • Edytuj
 
 

Rozmowa z Magdaleną Gołaszewską na portalu Geekstok.pl o relaksacji w dobie koronawirusa, wspierającym potencjale lasu i naszej tęsknocie za naturą. Aby obejrzeć, proszę kliknąć w film po lewej stronie.

Publiée par wysokieobcasy sur Mercredi 6 mai 2020

Rozmowa z Kamilą Kalińczak i Adamem Wajrakiem dla webinaru „Wysokich Obcasów”- seria „Polki wiedzą, co robią”. Dlaczego puszcza powinna być zapuszczona i ile dobra z niej płynie. Aby obejrzeć, proszę kliknąć w link po lewej stronie.

RADIO:

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie.
Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.