Z zawodu jestem lekarzem. Ukończyłam specjalizację z psychiatrii, pracę doktorską obroniłam z zakresu etnobotaniki, toksykologii oraz psychiatrii. Pracuję z pacjentami w Szpitalu Psychiatrycznym im. S. Deresza w Choroszczy oraz w Klinice Psychiatrii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, gdzie mam przyjemność uczyć studentów (pozdrawiam moje grupy!) oraz realizować zainteresowania naukowe. Od 2018r. jestem licencjonowanym przewodnikiem Białowieskiego Parku Narodowego. Należę do japońskiej organizacji zajmującej się shinrin-yoku INFOM (International Society of Nature and Forest Medicine). Prywatnie robię zdjęcia przyrodnicze, maluję, tworzę biżuterię oraz prowadzę na Facebooku portal „Zapuszczeni/Beforested” i „Galeria Silva”. Interesuję się psychoterapią w ujęciu psychodynamicznym, psychoanalitycznym i Jungowskim. Archetypami, baśniami, legendami, dawnymi kulturami europejskimi (Celtów, Słowian, Wikingów) oraz plemiennymi i związaną z tym etnopsychiatrią.

Od dziecka fascynowało mnie ziołolecznictwo, stąd początkowe publikacje w magazynie „Panacea” dotyczące wpływu roślin na zdrowie człowieka. Praca naukowa umożliwiła mi poszerzenie tych zainteresowań. Natomiast Las… był zawsze. Stanowił moje naturalne środowisko, tło młodzieńczych przygód, źródło fascynacji i zachwytów, scenerię wszelkich zainteresowań i większości działań. Tam odpoczywałam i pracowałam, myślałam i wracałam do korzeni. Uczyłam się o zwierzętach, roślinach, zależnościach, dzikiej stronie naszego charakteru, potrzebie kontaktu z czymś pierwotnym.

Las jest ogromną, mądrą księgą, z której możemy nauczyć się wielu potrzebnych rzeczy. Jest dziełem sztuki oryginalnym i niepodrabialnym. Żywym organizmem, apteką, namacalnym układem światów bąbelkowych i przyjacielem. Workiem baśni, źródłem archetypów, lęków i pokrzepień. Kontekstem.

Obecnie zajmuję się prowadzeniem warsztatów terapii lasem, znanych też jako shinrin-yoku, również w wersji autorskiej, pogłębionej o techniki wyobrażeniowe i ćwiczenia oddechowe. Badam terapię lasem naukowo. Propaguję wiedzę medyczną z zakresu terapii lasem w kraju i za granicą.

 

 

dr n. med. Katarzyna Simonienko

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie.
Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.