dr n. med. Katarzyna Simonienko

Lekarka, ekoterapeutka, przewodniczka kąpieli leśnych/terapii lasem, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Kąpieli Leśnych, przewodniczka Białowieskiego Parku Narodowego.

Z zawodu, praktyki i zamiłowania jestem lekarzem psychiatrą. Pracę doktorską obroniłam z zakresu wpływu substancji psychoaktywnych na mózg, łącząc zainteresowanie etnobotaniką z psychiatrią. Obecnie pracuję w poradni- w białostockim psychiatrycznym centrum terapii "Mind Health" oraz prowadzę Centrum Terapii Lasem. Specjalizuję się w leczeniu zaburzeń lękowych i depresyjnych,  bezsenności, wypalenia zawodowego, PTSD, zaburzeń z zakresu ekopsychiatrii (lęk klimatyczny, depresja klimatyczna, wypalenie aktywizmem).



Moje doświadczenie zawodowe obejmuje wieloletnią pracę z pacjentami w Szpitalu Psychiatrycznym im. S. Deresza w Choroszczy w latach 2009-2020 oraz w Klinice Psychiatrii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku w latach 2012-2020, gdzie miałam przyjemność uczyć studentów (pozdrawiam moje grupy!) oraz realizować zainteresowania naukowe. Prowadziłam zajęcia z kryminologii na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Białymstoku oraz z fitoterapii psychiatrycznej jako wykładowca WSTH na kierunku ziołolecznictwo. Przeszłam szkolenie pracy z zespołem stresu pourazowego metodą przedłużonej ekspozycji (PE, w nurcie terapii poznawczo-behawioralnej). W 2019r uzyskałam certyfikat przewodnika kąpieli leśnych Forest Therapy Institute (FTI), a następnie weszłam w skład kadry trenerskiej FTI, gdzie w latach 2020-2021 pracowałam również jako mentor dla szkolących się osób. Od 2018r. jestem licencjonowaną przewodniczką Białowieskiego Parku Narodowego. W 2022r. zdobyłam certyfikat z zakresu ekoterapii pod kierownictwem Lindy Buzzell i Mary-Jayne Rust w Pacifica Graduate Institute, USA.

W 2021r. ukazały się trzy moje książki dotyczące korzystnego wpływu lasu na nasze zdrowie: „Lasoterapia”, „Nerwy w las” oraz „Terapia lasem w badaniach i praktyce”. Jestem też współautorką  książek z zakresu psychiatrii  („Pacjent >>inny<< wyzwaniem opieki medycznej” , „Opieka nad osobami starszymi. Przewodnik dla zespołu terapeutycznego”, „Schizofrenia u kobiet” pod redakcją prof. A. Szulc i prof. P. Gałeckiego), ekoterapii („Natura i zdrowie psychiczne” red. M. Gawrych, 2022) i publikacji naukowych.

Obecnie w ramach Centrum Terapii Lasem prowadzę badania naukowe i współpracuję naukowo z jednostkami badawczymi w kraju i za granicą (Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, Wydział Biologii Uniwersytetu w Białymstoku, Stacja Geobotaniczna w Białowieży, Royal Society of Canada, program One Health, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu) oraz z placówkami edukacyjnymi, jak leśne przedszkole i szkoła „Puszczyk” w Białymstoku. Jestem felietonistką „Newsweek Psychologia”- „Felieton prosto z lasu”.

Prywatnie robię zdjęcia przyrodnicze, maluję oraz prowadzę na Facebooku portal „Zapuszczeni/Beforested” i „Galeria Silva”, zajmuję się psami ras pierwotnych. Interesuję się psychologią Jungowską, teorią biofilii,  wdrażaniem rozwiązań biofilnych w środowisku zurbanizowanym, relacjami ludzko-zwięrzęcymi i ogólnie ludzko-nieludzkimi, legendami, dawnymi kulturami europejskimi (Celtów, Słowian, Wikingów) oraz plemiennymi. Od dziecka fascynowało mnie ziołolecznictwo, stąd początkowe publikacje w magazynie „Panacea” dotyczące wpływu roślin na zdrowie człowieka. Praca naukowa umożliwiła mi poszerzenie tych zainteresowań.

Natomiast Las… Las był zawsze. Stanowił moje naturalne środowisko, tło młodzieńczych przygód, źródło fascynacji i zachwytów, scenerię wszelkich zainteresowań i większości działań. Tam odpoczywałam i pracowałam, myślałam i wracałam do korzeni. Uczyłam się o zwierzętach, roślinach, zależnościach, dzikiej stronie naszego charakteru, potrzebie kontaktu z czymś pierwotnym.

Las jest ogromną, mądrą księgą, z której możemy nauczyć się wielu potrzebnych rzeczy. Jest dziełem sztuki oryginalnym i niepodrabialnym. Żywym organizmem, apteką, namacalnym układem światów bąbelkowych i przyjacielem. Workiem baśni, źródłem archetypów, lęków i pokrzepień. Kontekstem.

Obecnie zajmuję się lecznictwem psychiatrycznym, prowadzeniem terapii lasem i ekoterapii. Propaguję wiedzę medyczną z zakresu terapii lasem w kraju i za granicą.

 

Wszystkich zainteresowanych bardziej moją pracą i inspiracjami zapraszam do obejrzenia filmu „Las, który leczy” Beaty Hyży- Czołpińskiej

https://bialystok.tvp.pl/43482952/las-ktory-leczy

do obejrzenia reportażowego filmu o kąpielach leśnych Doroty Mazur „MasterLas”

oraz do wysłuchania reportażu Joanny Sikory „W leśnej harmonii”

https://www.radio.bialystok.pl/reportaz/index/id/183960

 

 Więcej na temat teorii biofilii w wykładzie na ten temat:

A o terapiach opartych na relacji z przyrodą tu:

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie.
Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.